Historia spółki

Jak powstała spółka?

20 kwietnia 2011 roku CEMEX Polska – jeden z największych producentów cementów w Polsce i na świecie – razem z firmą Econ Trade podpisały umowę o współpracy na mocy której powstała spółka EkoPaliwa Chełm. Pierwszym celem powstałego podmiotu jest budowa zakładu produkcji paliw alternatywnych wysegregowanych frakcji palnych odpadów komunalnych, które zużywane będą w Cementowni Chełm. Rolą CEMEX-u, jako partnera jest zagwarantowanie wykorzystania powstających paliw przy produkcji klinkieru.

Korzyści nie tylko dla cementowni

Ekologia i ochrona środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie pewnych frakcji odpadów komunalnych jest pomysłem, który wpisuje się nie tylko w strategie dbania o przyszłość naszej planety, ale także świetnie wpasowuje się w realizację nowych przepisów Unii Europejskiej o zmniejszaniu ilości odpadów kierowanych na składowiska. Stosowne umowy, zawarte w 2012 roku, pomiędzy sortowniami odpadów zarówno w województwie lubelskim, jak i w sąsiadujących województwach gwarantuje stały i stabilny dopływ surowca. Jednocześnie instytucje samorządowe minimalizują koszty składowania oraz olbrzymie kary za zbyt duże ilości odpadów przekazywane na składowiska.

Zakład i dostawcy

Spółka EkoPaliwa cały czas zwiększa grono dostawców surowca podpisując stosowne umowy. Dzięki nim, budowany aktualnie zakład, będzie mógł rozpocząć produkcję w ekspresowym tempie. Nowy zakład, który zostanie ukończony już w 2013 roku, będzie w stanie dostarczyć cementowni do 100.000 ton paliw alternatywnych rocznie. Właściciele już na obecnym etapie rozważają zwiększenie produkcji. Zakład będzie ważnym filarem długofalowej strategii zabezpieczenia dostaw paliw dla cementowni CEMEX-u. Dodatkowo znajdzie w nim pracę około 25 osób.